rdp

rodinný dům u prahy

 

funkce: bydlení

místo: praha, cz

investor: soukromý

fáze: studie

rok: 2022

rdp

rodinný dům u prahy

 

hlavním konceptem projektu je pomocí hmotové kompozice na malém pozemku vytvořit soukromou zahradu, předzahrádku otevřenou do ulice a orientací domu získat energeticky úspornou stavbu.

 

rodinný dům je tvořen jednoduchou bílou hmotou ve tvaru kvádru. jeho umístění při severní hranici pozemku a spojení se stáním pro auta a zahradním skladem definuje klidový prostor zahrady a odděluje jej od veřejného prostoru ulice. v budoucnosti bude dominantním prvkem zahrady vzrostlý strom. předzahrádka za nízkou zídkou spolu se vstupem do domu obohacuje veřejný prostor.

 

všechny důležité místnosti jsou orientované do zahrady – na jih; hlavní obytný prostor má navíc pásové okno s výhledem na blízký les. na místech přechodu mezi interiérem a exteriérem jsou do hmoty domu vytesány dva zářezy – částečné zastřešení terasy a hlavní vstup.

vstupní hala zpřístupňuje všechny místnosti prvního podlaží – pracovnu, koupelnu a velkorysý hlavní obytný prostor s otevřeným schodištěm. velký důraz je kladen na část kuchyňské linky a stolování. ve druhém podlaží se nachází technická místnost, dva dětské pokoje, koupelna a soukromá část manželů se šatnou, koupelnou a ložnicí.

 

kvůli maximálnímu možnému zastavění pozemku 120 m2 je stání pro automobily chráněno pouze pergolou porostlou zelení. zastřešení zde není možné povolit. fasády jsou navrženy v bílé hrubé omítce, okna z eloxovaného hliníku, oplechování bílé lakované. plot do ulice je tvořen bílými vápenopískovými cihlami, brána a branka z pozinkované oceli, oplocení zbylých stran pozemku z 2d plotových pozinkovaných panelů. venkovní zpevněné plochy jsou navrženy ze světle šedé žulové velkoformátové dlažby.