rdl

rodinný dom limbach

 

funkcia: bývanie

miesto: limbach, sk

investor: soukromý

fáza: štúdia

rok: 2022

rdl

rodinný dom limbach

 

miesto

stavebná parcela sa nachádza na severozápadnej časti obce Limbach na južnom svahu malých karpát. obec je známa svojou vinohradníckou históriou. v minulosti bola prevažne osídlená obyvateľstvom karpatských nemcov, čo je dodnes poznať na rukopise miestnej historickej architektúry. samotný stavebný pozemok sa nachádza na južných svahoch na mieste bývalých vinohradov, čo ponúka nádherné výhľady do panónskej panvy.

 

zadanie

prianím klienta bolo využiť svahovitosť pozemku a rôzne úrovne terénu k prospechu návrhu. v súčasnosti sa v okolí nachádza výstavba rodinných domov a menších viliek.

 

koncept

cieľom návrhu bolo vytvoriť elegantný dom, ktorý bude vsadený do krajiny a napriek k svojmu rozsiahlejšiemu stavebnému programu nebude pôsobiť voči okoliu ani voči okolitej krajine mohutne. Hlavné ťažisko bolo naplno využiť potenciál výhľadov do krajiny.

 

kompozícia

hlavná obytná časť v podobe pozdĺžneho kvádru je umiestnená k severnej časti svahu. k nej prilieha menšia hmota garáže. Ich spojením vzniká kváder s príjemnými pozdĺžnymi proporciami. hmota 2. nadzemného podlažia je odsadená od prednej hrany dozadu, aby z pohľadu z terénu nepôsobila mohutne. týmto sme zároveň docielili vznik terasy a prepojenia 2. nadzemného podlažia s terénom. zo všetkých obytných miestností je možnosť priamo vyjsť na terasy a následne na terén.

 

materiály

dom je navrhnutý ako stenový systém so železobetónovými stropmi. všetky hmoty majú bielu hladkú omietku a strieborné hliníkové okná. na plochých strechách sa nachádzajú fotovoltaické panely. terasy sú z kamennej dlažby, terasa 2.np je z časti zazelenená extenzívnou zeleňou. v interiéri sú navrhnuté drevené parketové podlahy, kúpelne sú riešené v terazzovom obklade.