rdč

rodinný dům čeladná

 


funkce: bydlení

místo: čeladná, cz

investor: soukromý

fáze: studie, společné povolení, stavba

rok: 2020 – 2021

 

rdč

rodinný dům čeladná


místo

rodinný dům se nachází na mírně svažitém pozemku v severní části obce čeladná. místo poskytuje výhled na nejatraktivnější pohoří beskyd – lysou horu, smrk, kněhyni a skalku, orientace ke světovým stranám umožňuje tento cenný potenciál plně využít. územní plán reguluje zastavitelnost na části pozemku pouze na 10%, což zásadně ovlivňuje celý návrh.

 

koncept

dům je umístěn a navržen tak, aby byl dosažen nejlepší výhled na pohoří beskyd z každé obytné místnosti. kompozici tvoří tři hmoty – společenská část, soukromá část a dílna s krytým stáním pro auta.

 

kompozice

společenská a soukromá část jsou umístěny do středu pozemku v příčném směru. touto orientací jsou dosaženy ideální podmínky pro výhledy, zároveň je zahrada rozdělena na reprezentativní zónu, které dominuje vysoká lípa a odpočinkovou zónu pro venkovní život rodiny. dílna s krytým stáním je umístěna v severozápadním cípu pozemku, zde je také soustředěn vstup na pozemek.

 

společenská část je nízká, výrazně horizontální a s největším výhledem na pohoří smrk – kněhyně. pohled na lysou horu tvoří „živý obraz“ v hlavním obytném prostoru. dvoupodlažní soukromá část obsahující ložnice a zázemí domu má naopak převažující vertikální charakter posílený zkosením hmoty. obě části jsou propojeny vstupní halou.

 

materiály

dům je navržen jako zděný stěnový systém s betonovými stropy a dřevěným krovem. všechny tři hmoty mají bílou hladkou omítku a okna se skrytými a přiznanými dřevěnými rámy. ploché střechy společenské části a dílny jsou ozeleněny. hmota soukromé části se díky bílé plechové střeše stává kompaktní a tvaroslovím připomíná krystal – paralela k siluetě beskyd.